Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/digitalsys.pl/includes/menu.inc).

Co w pracowni wiedzieć winnaś, a o czymże się zapomina? Zajrzyj!

  • Posted on: 24 September 2020
  • By: addmean
Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, jak zaawansowane technicznie są obecnie laBoratoria, w których trzymane są na przykład fragmenty tkanek człowieka czy też prowadzone są badania nad kosmetykami czy medykamentami.


monitoring
Author: rafael parr
Source: http://www.flickr.com


Należałoby sobie uprzytomnić, iż laboratorium to nie tylko szklane miarki i przyrządy, a funkcjonujące tam osoby muszą mieć obycie nie tylko w chemii czy mikrobiologii.


technologia
Author: Kārlis Dambrāns
Source: http://www.flickr.com


Jednym z fundamentalnych składników używanych w laboratoriach jest ciekły azot.

Udało nam się przykuć Twoją myśl naszym ciekawym postem? Fantastycznie. Tym samym namawiamy - kliknij ten link (https://impeco.pl/odswiezacze-w-sprayu) i przejdź do następnej strony po fakty.

Z uwagi na jego małą temperaturę wrzenia (aż -195,8 stopni Celsjusza!) jest doskonały do chłodzenia preparatów lub jako czynnik termostatyczny. Taka temperatura znaczy jednak, że do gromadzenia go potrzebne są szczególne pojemniki. Zbiornik na ciekły azot zwany jest niekiedy również pojemnikiem Dewara (od jego wynalazcy) - wejdź. Pojemniki takie są wykonane z metalu i zaopatrzone w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające. Lepiej nie myśleć, co by się stało, jeśliby PRacownik laboratorium wylał na siebie większą miarę takiej substancji. Płynny azot jest naturalnie używany w lecznictwie np. do usuwania zmian chorobowych skórnych, ale zawsze odbywa się to pod ścisłą pieczą. Niekontrolowany wyciek azotu może być bardzo niebezpieczny.


Poza takimi zbiornikami pracownia musi dysponować dodatkowo różnego rodzaju maszynami, dającymi możliwość dostosowywać przykładowo napięcie elektryczne. Do tego celu przydaje się autotransformator, jaki pozwala przykładowo zredukować napięcie z sieci zasilania i dopasować je do wymagań danego sprzętu - adres url.
Ma to szczególne znaczenie, jeśli laboratorium działa na sprzęcie z Ameryki, jaki czasami oczekuje tego typu przemian.


Łatwo zobaczyć, że, pracownik laboratorium naukowego musi mieć znaczną wiedzę nie wyłącznie ze swego poletka, lecz także z innych nauk przyrodniczych.