Ekrany typu LED - w jaki sposób funkcjonują, jak są zbudowane i w jakich przypadkach się sprawdzają.

  • Posted on: 13 November 2018
  • By: addmean
Rynek promocji oraz reklamy cały czas szuka nowych możliwości i pomysłów. Dzięki temu da się zyskać jakąś przewagę nad konkurentami i spróbować dotrzeć do nowych sposobów dotarcia do klientów. Jedną z bardzo często wykorzystywanych nowości pośród firm reklamowych są panele i ekrany led. Można je spotkać w coraz większej ilości miejsc, a ponieważ ich ceny systematycznie maleją, to dziwić się nie ma czemu, że zyskują tak dużą popularność, bo zalet mają bardzo dużo.


Szeroko są wykorzystywane w rozrywce, sporcie i reklamie, ale również do sygnalizacji informacyjnej i drogowej. Główną zaletą takich ekranów jest bardzo dobra jakość wyświetlanego obrazu, bez względu na warunki atmosferycznej, w jakich się to odbywa. Ekranom LED nie przeszkadza intensywne światło słoneczne ani ciemność, w każdych warunkach mogą świecić dokładnie tak samo wyraźnie. Cecha ta ma szczególnie duże znaczenie przy prezentacjach na wolnym powietrzu, gdzie warunki mogą być bardzo zmienne - dzięki użyciu ekranów LED nie powinno być żadnych problemów z odpowiednią widocznością obrazów, jakie będą wyświetlane.

ekran LED
Author: Blake Patterson
Source: http://www.flickr.com
Ekran LED jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Jest on złożony z małych pikseli, jakimi da się w niezależny sposób sterować, a tym samym kontrolować wyświetlany obraz, np. Jeden piksel złożony jest z trzech kolorowych diod, zielonej, niebieskiej i czerwonej. Określając poziom jasności każdej diody otrzymuje się w efekcie końcowy kolor pojedynczego punktu, czyli to, co widzi odbiorca.


Ekrany LED składają się z bardzo dużej liczby pikseli, bardzo podobnie jak na przykład monitory czy telewizory. Dzięki temu dostaje się wyraźny, widoczny niekiedy nawet na kilkadziesiąt metrów obraz, choć rzecz jasna uzależnione to będzie od wielkości ekranu . A tu są bardzo duże możliwości, bo ekrany posiadają modułową budowę. Każdy z ekranów składa się z kilku lub kilkunastu mniejszych, które da się łączyć w dowolne konfiguracje. Tym sposobem bez żadnych problemów zbudować się da naprawdę duży wyświetlacz, jaki da się na przykład zamontować na piłkarskim stadionie.