Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/digitalsys.pl/includes/menu.inc).

Kable oraz przewody elektryczne

  • Posted on: 25 September 2019
  • By: addmean
Jednym z takich fragmentów instalacji elektrycznej, z jakimi ma się do czynienia na co dzień, są przewody elektryczne.
Można je spotkać w sumie wszędzie zarówno we wnętrzach, jak i poza budynkami. W pojęciu większości osób kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Faktycznie są to inne urządzenia, mianowicie przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel natomiast składa się z systemu konkretnych przewodów razem z warstwą izolacyjną. Typ wykorzystanego kabla albo przewodu zależy przede wszystkim od zastosowania, a zatem od przyrządu, w którym jest wykorzystany. Kable (zobacz lapp kabel sp. z o.o.) elektryczne będą zatem różnić się grubością, długością,jak również rodzajem wtyczek. Inaczej wyglądać będzie zasilacz do laptopa, a odmiennie kabel od żelazka. Ten ostatni zresztą jest bardzo specyficzny, posiada bowiem specjalny rodzaj izolacji. Ta specjalna warstwa wykonana z włókna bawełnianego zapewnia bezpieczeństwo podczas wykorzystywania żelazkaa. Przy zastosowaniu „zwykłej” izolacji dotknięcie gorącej części urządzenia mogłoby wywołać przepalenie, a co za tym idzie porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Author: Thermaflex
Source: Thermaflex
Odmiany przewodów Wewnątrz przewodów elektrycznych znajdują się tak zwane żyły, czyli drobniejsze przewody, zazwyczaj pod różnokolorową izolacją. Żyły te zazwyczaj są miedziane. Izolacja natomiast wykonywana jest z tworzywa sztucznego o charakterystycznych właściwościach. Przewody elektryczne mogą mieć również różny kształt; występują na przykład przewody płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak na przykład stopień giętkości, jak również maksymalna temperatura pracy. Są one określone po to, by wykorzystywanie przewodów odbywało się w poprawny i niezagrażający życiu sposób.

Przewody przyłączeniowe Przewody przyłączeniowe to wszelkie te przewody, które posiadają element powszechnie nazywany wtyczką. Wtyczka elektryczna również miewa zróżnicowane kształty zależnie od urządzenia. Przewody przyłączeniowe mają w większości przypadków izolację z gumy, może być jednak również zrobiona z innych tworzyw. Przy wybieraniu przewodu znaczące jest by pamiętać o skontrolowaniu jego długości tak, by była odpowiednia do potrzeb.
Author: PP2.0