Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/digitalsys.pl/includes/menu.inc).

Współczesna technika kontra sztuka, czyli w jaki sposób drony odmieniły tradycyjnie pojętą sztukę filmowania

  • Posted on: 25 September 2019
  • By: addmean
Odwieczne marzenie ludzi o wzniesieniu się ponad chmury spełniło się zasadniczo niepełne dwa stulecia temu. Wstępem do radykalnych zmian okazały się niesamowite loty balonem, które teraz są raczej postrzegane w kategoriach rozrywki. Tymczasem nowoczesnymi odrzutowcami podróżują w XXI stuleciu miliony ludzi rocznie, a dalekie wojaże trwają co najwyżej kilkadziesiąt godzin.

Trzeba również pamiętać, że podniebne wojaże łączą się nie tylko z niemałą oszczędnością czasu i pieniędzy, ale także i z podziwianiem wspaniałych widoków. Gdy jeszcze trasy pasażerskich boeingów nie były tak ściśle wyznaczone jak obecnie, to piloci czasami zbaczali nieco z obranego kursu, aby turyści mogli z okien kabiny podziwiać widoki oglądane przez przeciętnych śmiertelników jedynie w filmach fabularnych.
kamera na dronie
Author: Walter
Source: http://www.flickr.com
Jeszcze nie tak dawno filmowanie z powietrza ograniczało się jedynie do ujęć wykonywanych podczas lotów helikopterem bądź dużym samolotem. Wraz z prężnym rozwojem techniki pojawiły się całkowicie nowe możliwości. Aby samodzielnie nakręcić interesujący filmik o bieszczadzkich kotlinach, wcale nie trzeba wynajmować śmigłowca z całą załogą. Znakiem rozpoznawczym wielkich zmian okazały się drony - . Dzięki takim urządzeniom wyposażonym w niewielkie kamerki operator jest w stanie nakręcić imponujące ujęcia. A poza tym nadmieńmy, że czasem korzystanie z samolotu bywa po prostu niemożliwe. Dla przykładu, wyobraźmy sobie ceremonię ślubną i moment, gdy państwo młodzi wychodzą z bazyliki lub urzędu - wówczas każdykamerzysta ma zachować dystans i być prawie niedostrzegalnym.

Filmowanie z powietrza jest nie lada atrakcją tak dla kamerzystów amatorów, jak i dla zawodowców, a dron i w miarę dobrej jakości kamerka być może za kilkanaście lat staną się obligatoryjnymi elementami wyposażenia każdej wytwórni wyspecjalizowanej w realizowaniu filmów i jednocześnie prywatnego studia każdego wielbiciela X Muzy.Kiedy nasi dziadowie marzyli o niesamowitych lotach, to oczywiście nie przypuszczali, że parę wieków później zostaną skonstruowane drony, które znacznie uproszczą nagrywanie niektórych scen. Dlatego nie wolno nigdy ani przez moment ograniczać swojej wyobraźni - nawet pozornie niedorzeczne pomysłu mają dużą szansę na urzeczywistnienie w następnych stuleciach.